// článek...

Informace

Nej Koupelny: Latest post

Prostor v koupelně

Každá koupelna, ať velká či malá, by měla splňovat základní požadavky na pohodlnou hygienu. Ačkoliv se na to často zapomíná, i u koupelny je velice důležité dodržet pár základních rozdělení, co se týká prostoru. To znamená přehledně ji rozdělit na zóny umyvadlo – vana – sprcha – WC tak, aby se koupelnou dalo volně procházet. Zachovejte minimální průchozí šířku 80 cm. Nejfrekventovanější zónu (umyvadlo, případně i WC) umístěte blíže ke dveřím, vana či sprcha mohou zaujmout místo v ústraní.

Před tím, než začnete plánovat velkorysou lázeň na ploše 3m2, vezměte v úvahu rozměry zařizovacích předmětů a možnosti jejich umístění. Vzhledem k tomu, že hlavní odpadní potrubí by mělo vést pokud možno přímo a nejdále 3m od svislé stoupačky, často mnoho alternativ nezbývá. Odpad od sprchy či vany lze někdy vést i speciální hadicí v podlaze, jde však o technicky náročné řešení. Před umyvadlem, WC i vanou potřebujete „manipulační“ plochu o velikosti nejméně 75×75 cm. Pokud se dveře otevírají dovnitř, jsou nároky na místo ještě větší.

Velká koupelna

Ve velké koupelně se doporučuje dopřát si kromě vany i samostatný sprchový kout. Pro početnou domácnost se rozhodně vyplatí dvě umyvadla, zvláště pokud celá rodina ráno vstává současně do práce a do školy. V současné době prožívá velkou renesanci u nás dlouho opomíjený sanitární předmět – bidet. Pokud nemusíte šetřit místem, rozhodně si jej pořiďte. V civilizovaných zemích neodmyslitelně patří k osobní hygieně, ocení jej zejména lidé se sníženou pohyblivostí, specifickými zdravotními potížemi a starší osoby. Máte-li v koupelně okno, nezapomeňte na volný přístup, aby se dalo větrat. Avšak například ve zdi nad vanou pro něj není rozhodně pravé místo!

koupelny-fotogalerie

Malá koupelna

Do malého prostoru si vyberte speciální sanitární vybavení do malých koupelen. Pro běžné používání stačí umyvadlo široké 45 – 50 cm (místo standardních 60 cm), vyrábějí se i záchodové a bidetové mísy s menší délkou. Na trhu najdete vany se zúženým koncem. Zvažte, zda vanu opravdu využijete. Nahradíte-li ji sprchou, získáte místo a budete žít zdravěji, protože sprchování je hygieničtější než koupel. Plochu uvolní také rohové umyvadlo a sprchový kout, vyrábějí se i rohová WC. Do malého prostoru ale rozhodně nepatří rohová vana, která sice vypadá působivě, ale vždy zabere podstatně více místa než vana klasická.

Přidat článek mezi oblíbené:
 • Facebook
 • E-mail this story to a friend!
 • del.icio.us
 • Digg
 • Google
 • MySpace
 • LinkedIn

Související články:

Diskuze:

2 komentářů pro článek “Prostor v koupelně”

 1. Relativně pohodlnou koupelnu lze vybudovat i na ploše 1,8m x 1,5m, a to včetně sprchového koutu, WC a pračky. Nedávno jsem si do koupelny instalovala sušák ručníků, který šetří prostor a zároveň chrání topný žebřík a můžu ho jen doporučit.

  Autor Veronika | Červen 15, 2009, 20.56
 2. Vždy jsem si přála velkou koupelnu. Toto přání mi splnil můj muž, který spojil 2 menší místnosti do jedné a vytvořil moderní koupelnu se vším všudy. Rohová vana, sprchový kout, 2 umyvadla, obrovské zrcadlo a velký otopný žebřík Koralux, který rychle usuší nejen ručníky, ale i mokré oblečení. Jsem maximálně spokojená.

  Autor Kateřina | Listopad 21, 2015, 22.12

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti koupelen, koupelnového designu a nábytku.Poslední články

Sprchové závěsy a zástěny
Sprchové závěsy a zástěny
Leden 28, 2014
Bambusové ručníky a osušky
Bambusové ručníky a osušky
Leden 15, 2014
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Leden 9, 2014
Rubrika: Informace, Koupelny
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Březen 18, 2013
Rubrika: Design
Moderní a designové koupelnové skříňky
Moderní a designové koupelnové skříňky
Březen 12, 2013

Rubriky

Doporučujeme


Nejčtenější články