// článek...

Informace

Nej Koupelny: Latest post

Osvětlení do koupelny

Moderní dobře zařízená koupelna nebude dokonalá a zcela funkční, když jí, ale především sobě, nedopřejete kvalitní a správně rozmístěné osvětlení. V koupelně byste neměli po paměti tápat v zešeřelém prostoru při rychlé hygieně a vždy byste měli odsud odcházet s dobrým pocitem.

Místnost může být nasvícena vyšší intenzitou světla, díky němuž vyniknou ladné tvary zařizovacích předmětů. Obecně se návrh intenzity osvětlení přizpůsobuje rozměrům koupelny, použitým materiálům a jejich barvám. Jinak totiž odrážejí a pohlcují světlo světlé povrchy, jinak se chovají tmavé dlaždice a dlažba.

Tak jako v ostatních místnostech i v koupelně platí, že návrh osvětlení by měl být kombinací, ale i kompromisem mezi technickými, designovými a subjektivními požadavky uživatele. Kromě světelným parametrů svítidel je v koupelně nutné myslet především na bezpečnost. Vnitřní prostor koupelny se dělí na několik zón, u nichž norma zpřísňuje pravidla úměrně jejich blízkosti k vodě. V koupelně je totiž zvýšená vlhkost, a proto svítidla musejí mít ochranné krytí. To se označuje písmenky IP a hodnoty se pohybují od 41 do 66 (I znamená krytí proti vniknutí nevhodných předmětů, P odolnost proti vniknutí vody). Svítidlo, které vám zpříjemní pobyt ve sprchovém koutu, by mělo mít nejvyšší krytí s hodnotou 66.

osvetleni-koupelny-4

Svítidla, která jsou umístěna v mycím prostoru nad umyvadly, upevněte minimálně 1,8 m nad podlahou(měřeno ke spodní hraně tělesa).

Dalším požadavkem je i to, že se světelný zdroj, ať už je to žárovka, či zářivka, neobejdou bez skleněného nebo plastového krytu. Všechna svítidla v koupelně musejí být připojena přes doplňkovou ochranu proudovým chráničem.

Tam, kde můžete na denním světle objektivně zhodnotit výraz obličeje, je situace jednodušší, nicméně pro večerní dobu je i zde třeba myslet na kvalitní nasvícení. Osvětlení galerie a zrcadla vybírejte takové, které se blíží kvalitě denního světla. Vhodná jsou lineární zářivková svítidla. Jsou tvarově jednoduchá, ladí se všemi typy interiérů, a navíc jsou velmi moderní. Světlo bude měkčí a rozptýlenější, a tím se vyhnete nelichotivým stínům v obličeji. V koupelnách, kde není šance vybourat okno, je třeba věnovat návrhu umělého osvětlení o to větší pozornost!

Bodová světla bodují

Centrální osvětlení prostoru by mělo být také rovnoměrné a rozptýlené. Nasvítí celý prostor a zajistí bezpečnou komunikaci v místnosti. Z hlediska kvality světla je podle odborníků nejvhodnější volit svítidla s opálovým krytem. Ve velké oblibě jsou stále bodová světla. Umisťují se nejčastěji do sádrokartonových podhledů a ve výšce od 2, 25 metrů nad podlahou jim z hlediska bezpečnosti stačí standardní krytí. Mají nezaměnitelnou atmosféru, ale i své zápory. Použijete-li je jako hlavní zdroj světla, musíte být opatrní při volbě jejich počtu a rozmístění. Abyste dosáhli kvalitního nasvícení , a ne pouze dramatické atmosféry, volte raději více svítidel s menším výkonem. Nedoporučují se používat u zrcadla, protože stíny komplikují mužům holení a ženám líčení. Výsledek ranních úprav pak obvykle není úměrný snažení. Kromě toho tato svítidla poměrně značně zahřívají prostor.

osvetleni-koupelny-3

Před návrhem a koupí nových svítidel si vždy ověřte parametry nejenom vaší koupelny, ale i parametry vašich svítidel a konzultujte je v odborných prodejnách.

Tip : změřte si plochu půdorysu, výšku koupelny a u bodových světel i výšku podhledu od podlahy. Jednotlivá svítidla by měla stylově ladit, nemíchejte design a materiály. Počítejte s více světelnými okruhy( u malé koupelny zvolte dva, u velké ještě přidejte, zlepší se komfort i atmosféra). Kombinujte centrální osvětlení s bodovým. Nezapomeňte světla přizpůsobit použitým materiálům a barevnosti interiéru.

Přidat článek mezi oblíbené:
 • Facebook
 • E-mail this story to a friend!
 • del.icio.us
 • Digg
 • Google
 • MySpace
 • LinkedIn

Související články:

Diskuze:

2 komentářů pro článek “Osvětlení do koupelny”

 1. [...] koupelna. Díky proskleným předním částem se povedlo docílit neobvyklého efektu. Pospolu s osvětlením koupelny pak lze snadno docílit luxusního [...]

  Autor Nej Koupelny | Kaskádové umyvadlo s vanou | Březen 16, 2009, 11.21
 2. [...] velice důležitým prvkem. Tomuto tématu jsme se již věnovali v jednom z minulých článku - Osvětlení do koupelny. Proto zde nebudeme zmiňovat informace, které naleznete v předchozím článku. Dnes bychom Vám [...]

  Autor Nej Koupelny | Osvětlení koupelny - inspirace | Květen 11, 2010, 11.07

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti koupelen, koupelnového designu a nábytku.Poslední články

Sprchové závěsy a zástěny
Sprchové závěsy a zástěny
Leden 28, 2014
Bambusové ručníky a osušky
Bambusové ručníky a osušky
Leden 15, 2014
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Leden 9, 2014
Rubrika: Informace, Koupelny
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Březen 18, 2013
Rubrika: Design
Moderní a designové koupelnové skříňky
Moderní a designové koupelnové skříňky
Březen 12, 2013

Rubriky

Doporučujeme


Nejčtenější články