// článek...

Fotogalerie

Nej Koupelny: Latest post

Jak vybrat vanu do koupelny

Někteří z nás milují koupání ve vaně, jiní raději dají přednost sprchovému koutu. Ať jste přiznivci jedné nebo druhé skupiny, vanu má v koupelně téměř každý z nás. Vana do koupelny patří a umožňuje po těžkém dnu v práci příjemnou relaxaci a dopočinek. Historie vany sahá až do antiky, kdy bohatí lidé již tehdy pečovali o své tělo. Ve středověku byla vana součástí ložnice a až později byla vana umístěna do samostatné místnosti (koupelny). Přesuneme se o pár století dále a máme tu dnešní podobu vany. Ta musí splňovat několik základních podmínek pro její příjemné úžívání.

Nákup si předem rozmyslete

Jestliže jste milovníky relaxace, je dobré si před koupí rozmyslet, jaký tvar a velikost bude tou pravou pro Vás. Každý z nás má jiné požadavky na vanu. Někdo dá přednost výřivé vaně, jiný raději zakoupí pouze rohovou vanu, která může být ergonomicky tvarovaná a spolňovat nejvyšší požadavky na relaxaci. Samozřejmně nezapomeňte na rozměry a dispoziční možnosti koupelny. Do malé koupelny je zcela zbytečná dávat za každou cenu rohovou vanu, která potřebuje minimální prostor 2 x 2m.

Tvar vany

V dnešní době nalezneme v obchodech široký sortiment nejrůznějších druhů van. Vany do koupelny mají různé tvary, velikost a podoby a je jen na nás, které dáme přednost. K základním druhům patří “klasická” oválná vana, kterou zná určitě každý z nás. Velice populární jsou rohové vany, masážní vany nebo mnohaúhelníkové vany. Poslední dobou se však stávají populární atypické vany do koupelny o kterých se dá říci, že se jedná o designový soliter, který doplňuje celkový koncept koupelny. V následujících řádcích si ve zkratce představíme základní druhy van.

vany-do-koupele-rohova

1. Klasické vany

Klasické vany známe z panelákových bytů apod. Jedná se o klasický oválný tvar, který má své výhody v jednoduché montáži a ceně. Tyto vany jsou mnohem levnější než jiné druhy a zároveň jsou velice vhodné při rekonstrukcích koupelen. Nově se můžete setkat s oválnými vanami, které mají vytvarované podpěrky pro ruce a tím napomáhají k navození lepší relaxace.

2. Volně stojící vany

Volně stojící vany se do koupelny umístují především z designového hlediska. Jejich umísťování je mnohem složitější z pohledu vývodů vody a odpadu. S tím zároveň souvisí i cena. Tyto vany jsou povětšinou dražší a vyrábějí se z luxusnějších druhů materiálů. Populární se staly tzv. koloniální vany, které připomínají dobu Kryštofa Kolumba. Hlavní podmínkou pro umístění takovéto vany je samozřejmě prostor. Musíte mít dostatek prostoru v koupelně, aby jste mohli zvolit právě tento druh. vany-do-koupele-2

3. Rohové vany

Rohové vany doznaly svého rozmachu v minulém století s příchodem akrylátu (materiál), díky kterému je jednoduché vyrobit vany jakéhokoliv tvaru. Pro umístění rohové vany je zapotřebí větší koupelny. Výhoda rohových van je především v lepší relaxaci a možnosti odkládacích ploch okolo vany. Na druhou stranu nutno říci, že rohové vany mají větší objem a tím pádem spotřebujete větší množství vody. Velice populární je pak spojení rohové vany s masážní. V poslední době pak jsou populární tzv. masážní rohové kouty, které nabízejí i možnost saunování apod.

4. Zábudované vany

Dalo by se  říci, že se dá téměř každá vana zabudovat. Avšak některé jsou k tomu více přizpůsobeny než jiné druhy. Takovouto vanu poznáte jednoduše podle jejího okraje. Vany do koupelny určené k zabudovaní mají vnější okraj ze spodní strany širší tak, aby přesně sedla do vybudovaného místa. Zabudované vany působí luxusnějším dojmem. Nejčastěji se zabudovávají právě rohové vany nebo masážní vany.

vany-do-koupele-zabudovane

Ať už si vybere jakýkoliv druh vany do koupelny, pamatujte na to, že musí vyhovovat važím požadavkům a dispozičním předpokladům. Pak jen stačí napustit si do vany příjemně teplou vodu a oddávat se relaxaci.

Přidat článek mezi oblíbené:
  • Facebook
  • E-mail this story to a friend!
  • del.icio.us
  • Digg
  • Google
  • MySpace
  • LinkedIn

Související články:

Diskuze:

Žádný komentář pro článek “Jak vybrat vanu do koupelny”

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti koupelen, koupelnového designu a nábytku.Poslední články

Sprchové závěsy a zástěny
Sprchové závěsy a zástěny
Leden 28, 2014
Bambusové ručníky a osušky
Bambusové ručníky a osušky
Leden 15, 2014
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Jak správně vybrat koupelnovou předložku?
Leden 9, 2014
Rubrika: Informace, Koupelny
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Listely do koupelny - inspirace a tipy
Březen 18, 2013
Rubrika: Design
Moderní a designové koupelnové skříňky
Moderní a designové koupelnové skříňky
Březen 12, 2013

Rubriky

Doporučujeme


Nejčtenější články